Těžební roboti budou dobývat zlato na mořském dně
23. 12. 2015 | IEEE Spectrum | spectrum.ieee.org
Po mnoho desetiletí lidé předpovídali, že jednoho dne se komerční těžba dostane k bohatství minerálů ukrývajících se na mořském dně. A skutečně, podmořská zlatá horečka může začít.
První těžební roboti určení k práci pod mořskou hladinou jsou připraveni zavrtat se do bohatých nalezišť mědi, zlata a stříbra v hloubce 1,6 km na mořském dně Bismarckova moře u Papui- Nové Guinei. Obrovské stroje, jejichž testování započne v roce 2016, jsou součástí hazardní hry Torontské těžební společnosti Nautilus Minerals.
Za výrobou těchto robotů stojí anglická společnost Soil Machine Dynamics, dodavatel stavebního vybavení pro pokládku podvodních kabelů, ropné plošiny a strojů pro práci na moři. Svou velikostí jsou těžební stroje srovnatelné se suchozemskými bagry. Jeden z robotů používá 4 m široké protiběžné hlavy s čelistmi potaženými karbidem wolframu k vrtání ložisek bohatých na rudy kovů, které se vytvářejí v okolí podmořských sopek,které ohřívají vodu a vypouštějí do okolí síru. Druhý robot přidává brutální sílu - využívá speciální válec o průměru 2,5 m a šířce 4 m k rozmělnění vyatěžené horniny.
Bagrovací čerpadlo zabudované v robotech vynese rudu zpět na povrch, kde ji třetí robot přemístí na loď. Zde se z rudy odstraní voda a materiál je naložen na loď a odvezen do Číny pro další zpracování.
Celý článek na IEEE Spectrum
Image Credit: Nautilus Minerals
-jk-