Technika zachytávání oxidu uhličitého by mohla snížit emise skleníkových plynů
24. 7. 2020 | University of California, Berkeley | www.berkeley.edu
Zlomový výzkum na poli zachytávání oxidu uhličitého (CO2) by mohl poskytnout efektivní a levný způsob odbourávání oxidu uhličitého ze spalin vypouštěných do ovzduší z paroplynových elektráren, a snížit tak množství emisí skleníkových plynů, které způsobují globální oteplování.
Nová technika, vyvinutá výzkumníky z Kalifornské univerzity v Berkeley a Lawrencovy národní laboratoře v Berkeley ve spolupráci s nadnárodním konglomerátem ExxonMobil, využívá vysoce porézní materiál zvaný kov-organický rámec neboli MOF, doplněný aminovými molekulami s obsahem kyslíku pro zachytávání CO2 a nízkoteplotní páry pro vyplavení CO2 pro další použití či separaci pod zem.
Při experimentování vykázala technika až šestkrát vyšší schopnost odstraňování CO2 ze spalin v porovnání se současnou technologií na bázi aminů. Kromě toho zachytila více než 90 % vydávaného CO2. Proces využívá nízkoteplotní plyn k regeneraci MOF pro opakované použití, z čehož vyplývá, že zachytávání oxidu uhličitého vyžaduje méně energie.
Celý článek na University of California, Berkeley
Image Credit: International Energy Agency
-jk-