časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Společnost ABB pomáhá studentům Žilinské univerzity

30. 11. -0001 | ABB s.r.o. | www.abb.cz

Speciální zatěžovací stanoviště s AC a DC pohonem zapůjčila společnost ABB Žilinské univerzitě. Díky tomuto zařízení získají studenti tolik potřebný bližší kontakt s praxí.

Zatěžovací stanoviště s AC a DC pohonem sestavené společností ABB s.r.o. a jejím Operačním centrem v Ostravě pro účely výuky bude studentům Žilinské univerzity sloužit jako nástroj k demonstrování funkcí s možností řízení asynchronního a stejnosměrného pohonu spojených pružnou spojkou. Celková hodnota zařízení je zhruba 300 tisíc korun českých. 

„Pomocí tohoto zatěžovacího stanoviště lze nasimulovat jakékoliv reálné průmyslové aplikace, třeba u motoru používaného k pohonu válcovací stolice, ventilátoru, dopravníku nebo výrobních linek. Vedle toho má zařízení uplatnění i v oblasti papírenského průmyslu, zpracování materiálů nebo v námořní dopravě,“ uvádí Anders Kornblad, ředitel Operačního centra v Ostravě společnosti ABB ČR. 

Studenti se seznámí s praktickou stránkou výuky

Podle zástupců společnosti ABB i Žilinské univerzity přinese práce se zatěžovacím zařízením studentům novou zkušenost, která jim pomůže zvýšit své znalosti a získat cenné zkušenosti pro hledání práce.

„Hlavní přínos pro studenty vidím v tom, že studenti budou mít opět bližší kontakt s praxí, která je jim prostřednictvím daného pracoviště nabízena. Studenti se ve výuce na vysoké škole často střetávají se zařízeními, které mají porovnatelné funkce, ale jsou připravené pro tzv. laboratorní účely. Takto získají zručnost, kterou bezpochyby využijí v praxi,“ informuje Ing. Pavol Makyš Ph.D., pedagog ze Žilinské univerzity.

Unikátnost zařízení od ABB

Toto zatěžovací stanoviště je unikátní svým provedením a komplexností. Studentům umožní přímou konfrontaci nabytých vědomostí s metodami řízení a algoritmy uplatňovanými v reálných průmyslových aplikacích, se kterými se setkají v praxi.

„Právě tato forma praktických laboratorních cvičení ověří získané teoretické vědomosti studentů. Ze zkušeností víme, že přesně to na studiu oceňují a pokládají za to nejdůležitější, co jim studium přineslo,“ vysvětluje Ing. Pavol Makyš Ph.D. 

Zatěžovací stanoviště využijí především studenti elektrotechnických oborů, mezi jejichž předměty patří Elektrické pohony I a II pro třetí ročník, a poté v navazujícím inženýrském stupni v oboru Elektrické pohony a předmětech Řízení elektrických pohonů I a II.     

Spolupráce ABB s vysokými školami

Spolupráce s vysokými školami a podpora vědy a techniky je důležitý kontinuální proces. Cílem společnosti je přispět ke zvýšení atraktivity technických studijních i profesních oborů. Činí tak jak ve vlastních projektech, tak ve spolupráci s neziskovými organizacemi, školami a jinými vzdělávacími institucemi.

Z řady projektů lze jmenovat úspěšnou soutěž ABB University Award, která nabízí studentům technických vysokých škol jedinečnou možnost prezentovat své diplomové a bakalářské práce odborné porotě a převést své znalosti do praxe. Konkrétně pro studenty Žilinské univerzity organizuje několikrát do roka v Operačním centru v Ostravě Dny otevřených dveří, jejichž prostřednictvím se mohou setkat mimo jiné s technickými odborníky ABB, dozvědět se o kariérních příležitostech, vyzkoušet si pracovní pohovor nanečisto a získat tak cennou zpětnou vazbu a kariérní poradenství, jak uspět v praxi po dokončení studia. 

Operační centrum Česká republika v Ostravě je globálním inženýrským centrem pro divizi Procesní automatizace. Zaměstnává více než 220 zaměstnanců, kteří poskytují technická řešení v oblasti inženýringu pro jednotky po celém světě, zejména pro Norsko, Finsko, Německo, Švýcarsko, ale i mnohé další země v různých průmyslových odvětvích – metalurgie, dobývání a zpracování nerostných surovin, lodní průmysl, petrochemie a výroba papíru a celulózy. Zabývá se vývojem SW aplikací pro průmysl, programováním PLC automatů včetně návrhu hardwaru, navrhováním a realizací distribuovaných řídicích systémů (DCS), informačními technologiemi (IT) a jejich zabezpečením, návrhem a oživováním pohonů, projektováním elektročástí NN a VN a také projektováním strojních zařízení a komponentů. V neposlední řadě je součástí ostravského Operačního střediska i  centrum pro řízení dodavatelského řetězce.

Tiskové materiály ABB

ABB s.r.o.

ABB s.r.o.
BB Centrum – DELTA II
Vyskočilova 1561/4a
Praha 4
140 00
www.abb.cz