Samoskládací metamateriál
26. 9. 2018 | Phys.org | www.phys.org
Čím složitější předmět je, tím těžší je ho složit. Vesmírné satelity často využívají soustavu malých motorů ke skládání a rozkládání různých nástrojů – nakonec my sami máme mnohdy potíže s poskládáním obyčejné mapy. Fyzikové z nizozemského Institutu fyziky v Leidenu nyní navrhnuli strukturu, která je schopna samostatného složení v několika málo krocích. Výsledky jejich výzkumu byly zveřejněny v časopise Nature.
Samotný proces je veskrze jednoduchý, vyžaduje však dodržení konkrétních kroků, které musí být provedeny ve správném pořadí. Papírová mapa je v porovnání se slunečními štíty a robotickými rameny, které satelit neustále skládá a rozkládá úplná drobnost. Každý krok vyžaduje malý motor, který provádí požadovaný pohyb v přesně stanoveném momentě.
Výzkumníkům Institutu fyziky v Leidenu se ve spolupráci s inženýry Amsterdamské univerzity podařilo navrhnout strukturu, která se sama rozloží po pouhém zatlačení po stranách. K testování využili gumový vzorek o průměru 10 cm vyrobený z bloků, které se otáčejí díky flexibilním spojením.
Celý článek na Phys.org
Image Credit: Leiden Institute of Physics
-jk-