První mikroprocesor z uhlíkových nanotrubic
2. 9. 2019 | MIT | www.mit.edu
Po letech testování různých designů a překonávání technologických překážek se výzkumníkům MIT podařilo vyrobit moderní mikroprocesor z uhlíkových nanotrubic, jež jsou považovány za rychlejší a zelenější alternativu tradičních křemíkových procesorů.
Výroba mikroprocesoru probíhá pomocí tradičního procesu, který se používá k produkci křemíkových čipů a představuje tak důležitý krok na cestě k normalizaci mikroprocesorů vyráběných z uhlíkových nanotrubic. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Nature.
Výroba mikroprocesoru je možná díky vytvoření nové techniky, která dramatickým způsobem limituje defekty a umožňuje praktickou kontrolu výroby mikroprocesorů z uhlíkových nanotrubic. Nový 16-bitový mikroprocesor s více než 14 000 tranzistory z uhlíkových nanotrubic, je schopen vykonávat stejné sady úkolů jako dnešní komerční mikroprocesory. Jeho základ tvoří RISC-V open-source architektura čipu obsahující sadu instrukcí, jež může mikroprocesor vykonávat. Nově sestrojený mikroprocesor dokázal tuto sadu instrukcí zpracovat bez jediné chyby.
Celý článek na MIT
Image Credit: Felice Frankel
-jk-