Pružný biopalivový článek využívá pot k napájení nositelné elektroniky
21. 8. 2017 | TechXplore | www.techxplore.com
Tým amerických inženýrů vyvinul pružný biopalivový článek, který získává energii z potu a využívá ji k napájení elektroniky, jako je například LED dioda a Bluetooth rádio. Biopalivový článek generuje 10krát více energie na plochu povrchu než kterýkoliv nositelný biopalivový článek dneška. Zařízení lze využít k napájení široké škály nositelné elektroniky.
Epidermální biopalivové články představují významný průlom v rámci tohoto oboru. Výzkumníci velmi dlouho hledali způsob, jak sestavit zařízení schopné dodávat dostatečné množství energie při zachování ohebnosti. Inženýrům z University of California San Diego se podařilo dosáhnout tohoto významného objevu díky kombinaci chemie, pokročilých materiálů a elektronických rozhraní. Tato kombinace jim umožnila zkonstruovat pružný elektronický základ použitím litografie a sítotisku a vytvořit 3D uhlíkové katody na bázi nanotrubiček a anodové pole.
Biopalivové články jsou opatřeny enzymem, který okysličuje kyselinu mléčnou v potu a vytváří elektrický proud. Využívají tedy pot jako zdroj energie.
Celý článek na TechXplore
Image Credit: University of California San Diego
-jk-