Perovskitové solární články by díky objevu vědců mohly dosáhnout rekordní účinnosti
8. 2. 2019 | MIT | www.mit.edu
Perovskity převzaly v posledních letech roli ideálního materiálu k výrobě solárních článků. Mohou se pyšnit nízkou cenou, flexibilitou a relativně snadným výrobním procesem. Vědci však dosud neodhalili tajemství struktury těchto minerálů a účinků nahrazení různých kovů či jiných prvků uvnitř materiálu.
Zpracování tradičních křemíkových solárních článků probíhá při teplotách přesahujících 1400 °C s pomocí nákladného zařízení, které omezuje jejich potenciál pro škálovatelnost. Perovskity lze naproti tomu zpracovávat v kapalném roztoku při teplotách 100 °C za asistence mnohem levnějšího vybavení. Kromě toho lze perovskity vrstvit na širokou škálu podkladů, včetně flexibilních plastů, což otevírá dveře mnoha možnostem jejich využití.
Výzkumníci MIT nyní ve spolupráci s kolegy z Georgijského technického institutu a Kalifornské univerzity v San Diegu rozluštili klíčový aspekt reakce perovskitů v kombinaci s různými preparáty: V kombinaci s konkrétními přísadami lze dosáhnout ideálního stavu, kdy dochází k výraznému navýšení výkonu perovskitů, což může vést k rekordní účinnosti fotovoltaických článků.
Celý článek na MIT
Image Credit: Ken Richardson
-jk-