Nový druh betonu inspirovaný korály
9. 9. 2015 | Wired | www.wired.com
Beton je nejpoužívanějším stavebním materiálem na světě. Používá se ho dvakrát více než všech ostatních stavebních materiálů dohromady - dřeva, oceli, plastu a hliníku.
Důvodem je jeho pevnost, trvanlivost, odolnost vůči počasí a ohni a v neposlední řadě nízká cena. Je tu však jeden háček. Při výrobě cementu, který je jednou z hlavních přísad betonu, vzniká okolo šesti procent veškeré produkce oxidu uhličitého. A právě tento problém se snaží vyřešit společnost Calera. Inspiraci přitom našla v podmořském světě.
Oceány jsou obrovské zásobárny oxidu uhličitého, který získávají z atmosféry. Část rozloženého oxidu uhličitého, zvaného uhličitan, využívají korály ke stavbě největších biologických staveb na světě - korálů. Korály se dají rozdělit na dvě části. Tou první je zvířecí - tedy samotný polyp na povrchu a druhou část tvoří základ, kostru korálu. Mezi nimi existuje vrstva naplněná tekutinou. Zde si korály řídí své vlastní životní podmínky a mění pH tekutiny. Jakmile se v těchto podmínkách spojí vápník s uhličitanem, utváří se kostra.
Tento proces využívá společnost Calera. Zachytává oxid uhličitý a rozpouští jej ve vodě spolu s ostatními složkami a vytváří uhličitan vápenatý.
Celý článek na Wired
Image Credit: Calera
-jk-