Nová generace 3D tištěných katalyzátorů pro umožnění nadzvukového cestování
8. 9. 2021 | RMIT University | www.rmit.edu.au
Extrémně efektivní 3D tištěné katalyzátory nabízí možné řešení problému s přehříváním nadzvukových letadel a přináší revoluční řešení pro mnoho vědních odvětví. Vyvinuté vědci z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT), tyto všestranné katalyzátory jsou nákladově efektivní a snadno škálovatelné.
První testy prokázaly, že 3D tištěné katalyzátory mohou být potenciálně využity k pohánění a současně ochlazování pohonných systémů nadzvukových letadel. Výzkum se zaměřil na řešení jedné z nejobtížnějších výzev vývoje nadzvukových letadel: vypořádání se s vysokými teplotami, kterým musí letadla čelit při nadzvukové rychlosti.
Nadzvukové rychlosti dosud dosáhlo pouze několik experimentálních letounů. Nadzvukové letadlo by teoreticky urazilo vzdálenost mezi Londýnem a Sydney (bezmála 17 000 km) za čtyři hodiny. Jednu z výzev však představují extrémní teploty, které při rychlosti přesahující 6000 km/h vznikají. Vědci se proto zaměřují zejména na vývoj efektivnějších paliv schopných absorbovat teplo. Velkou roli v tomto případě hrají vysoce efektivní katalyzátory, zejména pak tepelné výměníky uvnitř katalyzátorů. Vědeckému týmu z RMIT se podařilo vytisknout drobné tepelné výměníky z kovových slitin potažené syntetickými minerály zvanými zeolity, které nabízí vynikající schopnost rozptýlení tepla.
Celý článek na RMIT University
Image Credit: NASA
-jk-