Nositelný senzor pomáhá pacientům s ALS lépe komunikovat
26. 10. 2020 | MIT | www.mit.edu
Lidé s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) trpí postupnou degenerací a ztrátou mozkových motoneuronů, tj. buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. V důsledku toho dochází mimo jiné ke ztrátě schopnosti mluvit, což výraznou měrou ztěžuje komunikaci s okolním světem.
Tým výzkumníků z MIT nyní navrhl flexibilní zařízení, které měří nepatrné pohyby svalů obličeje, jako například škubnutí nebo úsměv. Díky této metodě mohou pacienti trpící ALS komunikovat pomocí drobných pohybů, které jsou měřeny a interpretovány senzorem. Výzkumníci doufají, že nové zařízení umožní pacientům komunikovat přirozenějším způsobem, aniž by museli přenášet objemné vybavení. Nositelný senzor je velmi tenký a lze jej jednoduše zamaskovat pomocí make-upu tak, aby přirozeně splynul s pokožkou.
Výzkumníci otestovali prvotní verzi svého zařízení na dvou pacientech s ALS (jedna žena a jeden muž) a výsledky prokázaly, že senzor dokáže přesně rozlišovat tři různé výrazy tváře – úsměv, otevření úst a našpulení rtů.
Celý článek na MIT
Image Credit: David Sadat
-jk-