Nanokeramický materiál pro výrobu bezpečnějšího nukleárního reaktoru
12. 12. 2016 | University of Wisconsin-Madison | www.engr.wisc.edu
Mezinárodnímu tým výzkumníků se podařilo vytvořit nanokeramický materiál, který velmi dobře odolává účinkům radiace.
K chlazení reaktorů atomové elektrárny se tradičně využívá voda, která absorbuje teplo uvolňované štěpnou reakcí. I když voda představuje nižší riziko při korozi materiálů, je rovněž limitována teplotou, při které může chlazený reaktor operovat - u pokročilých reaktorů je však zvýšení jejich teploty nejlepším způsobem, jak zvýšit produkci energie.
Výzkumníci z University of Wisconsin-Madison, ve spolupráci s Istituto Italiano di Tecnologia (IIT) v italském Miláně, nalezli řešení tohoto svízelného problému. Objevili nanokeramický nátěr obsahující oxid hlinitý - nový materiál, který odolává zhoubným efektům tekutých materiálů o vysoké teplotě v moderních reaktorech.
Mnoho materiálů po vystavení účinkům radiace tvrdne a objevují se v nich trhliny. Ovšem nanokeramický nátěr s obsahem oxidu hlinitého se při působení radiace zesiluje a v konečném důsledku tedy z ozáření benefituje.
„Hlavním cílem naší práce je demonstrovat, že amorfní nebo nanokeramický materiál může při vystavení záření zlepšit své vlastnosti, což otevírá možnosti k dalšímu využití nukleárních materiálů, obzvláště v případě použití speciálního nátěru,“ uvedl Fabio Di Fonzo, vedoucí týmu z Centra IIT pro nanovědu a nanotechnologie.
Celý článek na University of Wisconsin-Madison
Image Credit: University of Wisconsin-Madison
-jk-