časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Nahlédnutí do budoucnosti rodinných domů: digitální řešení od ABB mění náš způsob bydlení

23. 11. 2018 | ABB s.r.o. | www.abb.com

Villa Mia je inteligentní a zároveň pohodlný pasivní rodinný dům. Představuje nadčasový příklad, jaké výhody technický pokrok přináší obyvatelům.

Dům Villa Mia v Brně navrhl místní architekt Pavel Jura. Díky nejmodernější technologii pro automatizaci domácností od ABB vytváří Villa Mia energeticky efektivní, ekologické a pohodlné prostředí pro moderní rodinné bydlení.

Vnitřní prostor cihlové stavby má celkem 200 m2 a je určený pro pětičlennou rodinu. V domě je šest místností, garáž a skladovací prostor. Stavba trvala 17 měsíců a náklady dosáhly kolem 8 milionů Kč. Interiér ladí s moderní a stylovou fasádou a je vybavený nejnovějšími technologiemi pro inteligentní domácnost. Pro uskutečnění své vize si zvolená elektro projekční a realizační firma Via electra vybrala ke spolupráci technologického průkopníka a lídra – společnost ABB.

Architekt Pavel Jura uvádí: „Pasivní dům nabízí světlé místnosti, jejichž uspořádání působí výrazně jednoduše, a vzdušný centrální prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Z obývacího pokoje, ložnice a dětských pokojů lze vyjít na prostorné terasy, které obyvatelé dokonale ocení za slunných dnů. Mezi další přednosti domu patří uživatelsky přátelské moderní technologie, nízké náklady na energie a stylový zevnějšek.“

Roční spotřeba energie? Může být nulová!

K vytápění domu se využívá především sluneční záření procházející prosklenou jižní fasádou, doplněné o kompaktní rekuperační jednotku se dvěma malými tepelnými čerpadly (jedno slouží pro ohřev vody, druhé pro vytápění či chlazení přiváděného čerstvého vzduchu, který je dále rozváděn do všech obytných místností).

Pro zajištění vyššího pohodlí pro rodinu a jako záloha pro chladnější dny je dům navíc opatřen přídavným podlahovým topením. Roční spotřeba energie činí 8 MWh ze sítě, z toho je 1 MWh pokryta malou solární elektrárnou na střeše (1,5 kWp). Dům nepotřebuje ani plyn, ani pevná paliva. Jestliže se vlastníci rozhodnout rozšířit plochu fotovoltaických panelů na střeše až na výkon 7,5 kWp a využívat například virtuální baterii od distribuční společnosti, skutečná energetická bilance domu Villa Mia by mohla být až nulová.

Komfortnější způsob bydlení s inteligentní elektroinstalací

Rodinný dům je vybavený i systémem pro automatizaci domácnosti ABB-free@home, který umožňuje obyvatelům mnoho funkcí automatizovat a vše navíc ovládat dálkově, od žaluzií, světel, topení a komunikace s dveřmi až po zavlažovací systémy a ovládání branek, a to pomocí aplikace instalované na tabletu nebo chytrém telefonu. Dům využívá solární střídač UNO-2.0.TL. Se systémem pro automatizaci domácnosti lze propojit i jeho novou aktualizovanou verzi UNO-DM. Celý dům lze rovněž ovládat pomocí intuitivních 7“ nástěnných displejů (jeden na každém podlaží, plus jeden u hlavního vchodu). Uživatelé mají dále k dispozici data z meteostanice umístěné na střeše.

Moderní design dále doplňují elektroinstalační prvky z řad solo® a Levit®. Petr Mašek, produktový specialista z ABB, k tomu uvádí: „Na základě návrhu architekta Pavla Jury jsou některé zásuvky a vypínače vestavěné přímo do nábytku, aby přívodní kabely k reproduktorům, nabíječkám a dalším elektrickým zařízením nenarušovaly čisté linie domu.“

Tiskové materiály ABBBA Consulting

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021