Miniaturní větrná turbína využívá nejmenších poryvů větru
25. 9. 2020 | Tech Xplore | www.techxplore.com
Vítr ve vnitrozemí ve velké většině případů nedosahuje dostatečné rychlosti pro roztočení listů větrné turbíny, čínští výzkumníci však nyní navrhli drobnou větrnou turbínu, které k vytváření energie stačí i ten nejslabší poryv větru. Nová metoda, prezentovaná v časopise Cell Reports Physical Science, je extrémně levným a účinným způsobem využití slabých poryvů větru jakožto zdroje energie.
Nové zařízení není technicky vzato turbína, ale nanogenerátor zhotovený ze dvou plastových proužků umístěných v tubě, při jejichž vzájemném působení dochází ke tření – podobně jako když přejíždíte balónkem přes vlasy. Po izolování od kontaktu nastane triboelektrický jev, což je typ kontaktní elektrifikace, při které určité materiály získávají elektrický náboj poté, co přijdou třením do kontaktu s jiným materiálem jejich nabití elektřinou. Získaná elektřina je následně zachycena a uložena.
K pohánění nanogenerátoru zkonstruovaného výzkumníky stačí jemný vánek o rychlosti 1,6 m/s, nejlepších výsledků však dosahuje při rychlosti větru mezi 4 až 8 m/s, kdy dochází k synchronnímu pohybu plastových proužků. Zařízení se může pochlubit vysokou účinností přeměny větru v energii dosahující 3,23 %, což je hodnota přesahující výkon podobných řešení. Drobné zařízení je schopno pohánět až 100 LED žárovek a teplotních čidel.
Celý článek na Tech Xplore
Image Credit: Xin Chen, Xiaojing Mu a Ya Yang
-jk-