Mezinárodní tým výzkumníků vytvořil OLED displej s ultra vysokým rozlišením
23. 10. 2020 | Stanford University | www.stanford.edu
Výzkumníci ze Standfordské univerzity spojili své síly s korejskými kolegy a společně vytvořili novou architekturu pro OLED displeje, která by mohla v budoucnu umožnit výrobu televizorů, chytrých telefonů a zařízení pro virtuální či rozšířenou realitu s rozlišením až 10 000 bodů na palec (PPI). (Pro porovnání rozlišení nejmodernějších chytrých telefonů je cca 400 až 500 PPI.)
Displeje s vysokou hustotou pixelů by mohly poskytnout neuvěřitelně detailní a živý obraz, což je důležité zejména pro virtuální realitu, kde je vzdálenost mezi očima a displejem pouhých několik centimetrů. Nová architektura vychází z poznatků výzkumu Marka Brongersmana ze Standfordovy univerzity ve spolupráci se Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT), který se původně zaměřil na vylepšení ultratenkých solárních panelů.
„Využili jsme faktu, že v nanoměřítku obtéká světlo všechny objekty stejným způsobem jako voda,“ uvedl Mark Brongersma, profesor materiální vědy a inženýrství a jeden z hlavních autorů výzkumu zveřejněného v časopise Science. Kromě rekordní hustoty pixelů by se mohly nové „metafotonické“ OLED displeje pochlubit také vyšším jasem a lepším barevným podáním v porovnání s moderními OLED displeji a nižšími výrobními náklady.
Celý článek na Stanford University
Image Credit: SAIT
-jk-