Metapovrch vytvořený švédskými výzkumníky pro optické čočky nové generace
12. 6. 2020 | Chalmers University of Technology | www.chalmers.se/en
Optické čočky příští generace, které dnes běžně nalezneme ve fotoaparátech, kamerách, dalekohledech, mikroskopech a dalších optických zařízeních, mohou být díky novému výzkumu inženýrů ze švédské Chalmers University of Technology tisíckrát tenčí a podstatně méně náročné na výrobu. Za vším stojí nová technologie výroby umělých materiálů, tzv. metapovrchů.
Metapovrchy jsou v podstatě běžné povrchy materiálů, které jsou ale pokryté miliardami nanoobjektů s přesně vybraným tvarem, rozměry i umístěním. Mohou plnit úlohu optických součástek v přenosné elektronice, optických čočkách nebo satelitech. Nová technologie vyvinutá výzkumníky z Chalmers University of Technology si bere inspiraci z plastových dílů, jež se již běžně využívají při výrobě ostatních typů mikrosoučástek.
„Nanesením tenké vrstvy z umělé hmoty na skleněnou tabuli a aplikací techniky zvané elektronová litografie, dokážeme v plastové vrstvě vytvářet detailní vzorce, které po expozici vytvoří metapovrch. Výsledné zařízení soustředí světlo stejným způsobem, jako běžná optická čočka, avšak je tisíckrát tenčí a mnohem flexibilnější,“ uvedl doktorand z Katedry fyziky při Chalmers University of Technology a hlavní autor studie, která byla zveřejněna v aktuálním vydání časopisu ACS Photonics.
Celý článek na Chalmers University of Technology
Image Credit: Daniel Andrén a Yen Strandqvist
-jk-