Kulové solární panely dosahují podstatně vyšší účinnosti přeměny energie
15. 6. 2020 | Archyde | www.archyde.com
Hlavním zdrojem energie pro většinu umělých kosmických těles je Slunce. Aby však dokázaly efektivně zachytávat jeho paprsky, musí být satelity osazeny nejen velkoplošným fotoelektrickým konvertorem, ale současně také speciálními mechanismy pro kopírování pohybu Slunce. A protože menší sondy nedisponují velkou povrchovou plochou, přispěchali na pomoc výzkumníci ze Saúdské Arábie, kteří vytvořili jednoduché a levné řešení.
Základní myšlenka je na první pohled logická – zkonstruovat kulové solární panely, kterými by se dal snadno pokrýt povrch satelitu či jiného umělého tělesa. Výhodou tohoto řešení je vysoká účinnost přeměny slunečního světla na energii. Prototyp tohoto fotovoltaického konvertoru je podrobně popsán v aktuálním vydání časopisu MRS Communications.
Takto neobvykle uspořádané solární panely nabízí mnoho výhod, jež je předurčují k použití nejen ve vesmíru, ale také na Zemi. Díky svému tvaru soustředí nejen přímé sluneční světlo, ale současně i odražené světlo. V laboratorních podmínkách, při simulaci pohybu Slunce na obloze, dosáhly kulové fotoelektrické konvertory až o 24–39% vyšší účinnosti v porovnání s tradičními plochými panely. V rámci druhého pokusu, kdy byl zdroj světla blokován (může se jednat kupříkladu o střešní krytinu), dosáhly konvertory až o 60 % vyšší účinnosti oproti klasickým plochým solárním článkům.
Celý článek na Archyde
Image Credit: KAUST
-jk-