Inženýři vytvořili zcela plochou čočku typu rybí oko
21. 9. 2020 | MIT | www.mit.edu
Fotografové používají k zachycení panoramatického snímku v jednom záběru speciální typ širokoúhlého objektivu zvaného rybí oko, který je vyroben z několika kusů zakřiveného skla, jež láme světlo a vytváří soudkové zkreslení. Výsledkem je unikátní fotografie, která je však vykoupena neforemným designem objektivu a jeho vysokou cenou.
Tým inženýrů z MIT nyní ve spolupráci s kolegy z Massachusettské univerzity v Lowellu navrhl zcela plochý širokoúhlý objektiv. Vůbec poprvé se tedy podařilo vytvořit plochý objektiv tohoto typu, který je schopen vytvořit ostré 180stupňové panoramatické snímky. Výzkumníci vycházeli z designu typu „metačočky“ – plochého povrchu, který využívá nanostruktury k ohýbání světla.
V tomto případě se nový objektiv skládá z jediného ultratenkého kusu skla pokrytého na jedné straně drobnými strukturami, jež s vysokou přesností lámou přicházející světlo a vytváří panoramatické snímky, stejně jako to umí tradiční rybí oko. Objektiv pracuje s infračervenou částí spektra, dle vyjádření výzkumníků však lze snadno upravit tak, aby zachycoval snímky pomocí viditelného světla.
Celý článek na MIT
Image Credit: Mikhail Shalaginov, Tian Gu, Christine Daniloff, Felice Hankel, Juejun Hu
-jk-