Fyzikové zaznamenali „životní cyklus“ grafenových qubitů
2. 1. 2019 | MIT | www.mit.edu
Výzkumníkům MIT se ve spolupráci s kolegy s dalších univerzit podařilo vůbec poprvé zaznamenat „dočasnou soudržnost“ grafenového qubitu – tedy jak dlouho si qubit dokáže zachovat stav, který mu dovoluje představovat dva logické stavy ve stejnou dobu. Dle slov výzkumníků představuje nový objev důležitý krok směrem k praktickým kvantovým výpočtům.
Supravodivé kvantové bity (qubity) jsou umělé atomy, které využívají rozličné metody k vytváření bitů kvantových informací. Na rozdíl od klasického bitu může qubit díky své kvantové povaze nabývat hodnot nejen mezi 0 a 1, ale i hodnot mezi.
Výsledky výzkumu, v němž výzkumníci demonstrovali soudržný qubit vyrobený z grafenu a exotických materiálů, byly zveřejněny v časopise Nature Nanotechnology. Tyto materiály umožňují qubitu měnit stav díky napětí, podobně jako to umí tranzistory v dnešních počítačových čipech – a naopak v porovnání s většinou ostatních typů supravodivých qubitů. Výzkumníkům se navíc podařilo tuto soudržnost změřit – qubitům trvalo přesně 55 nanosekund, než se navrátili do původního stavu.
Celý článek na MIT
Image Credit: Shutterstock
-jk-