Flexibilní senzor pro měření životních funkcí
10. 2. 2020 | Tech Xplore | www.techxplore.com
Snímací senzory využívané ve zdravotnictví jsou flexibilní elektronické komponenty, které lze umístit přímo na pokožku pacienta k monitorování jeho životních funkcí a získávání biologických informací. V průběhu několika posledních let si tyto senzory našly cestu i do našich domácností v podobě nositelné elektroniky, například chytrých hodinek nebo fitness náramků.
Výzkumníci z Tokijské univerzity nyní ve spolupráci se společností Japan Display Inc. vytvořili nový snímací senzor pro ověřování biometrických údajů a životních funkcí kombinující organické fotodiody a LTPS-TFT elektronické obvody.
Tenký flexibilní snímací senzor dokáže pořídit snímky otisků prstů a žil ve vysokém rozlišení (až 508 pixelů na palec při rychlosti 41 snímků za sekundu), které lze následně použít k biometrické identifikaci. Senzor rovněž měří pulzní vlnu, což je fenomén vznikající (díky elasticitě cév) při stahu srdce a vypuzení objemu krve do systémového řečiště. Tím vzniká v cévní stěně tlaková vlna, jejíž rychlost je mnohonásobně větší než tok krve.
Celý článek na Tech Xplore
Image Credit: University of Tokyo
-jk-