Flexibilní displej pro chytrá zařízení vyrobený z lidských vlasů
8. 6. 2020 | Queensland University of Technology | www.qut.edu.au
Výzkumníkům z Queensland University of Technology se podařilo něco dosud nevídaného, když přeměnili pramen lidských vlasů na uhlíkové nanotečky o velikosti jednoho milionu milimetrů, které následně použili ve formě aktivní vrstvy v OLED zařízení.
Lidský vlas tvoří mimo jiné aminokyseliny, minerály a bílkoviny včetně keratinu, který se při kontrolovaném zahřívání rozkládá. Molekulární strukturu výsledného materiálu tvoří uhlík a dusík, což jsou ideální prvky s elektronickými vlastnostmi. K výrobě uhlíkových nanoteček tak výzkumníci použili dvoufázový proces zahrnující analýzu a následné zpracování vlasů při teplotě 240 °C.
„Odpad představuje vážný problém,“ řekl jeden z autorů studie, profesor Prashant Sonar. „OLED zařízení vyrobená z uhlíkových nanoteček získaných z lidských vlasů by tak mohla v budoucnu posloužit k výrobě chytrých obalů.“ Hypotetickým příkladem může být lahev na mléko s vnitřním zabudovaným senzorem, který by sledoval a zobrazoval data o trvanlivosti přímo na displeji na lahvi.
Celý článek na Queensland University of Technology
Image Credit: Queensland University of Technology
-jk-