Chemické reakce poháněné mikročásticemi uhlíku
9. 6. 2021 | MIT | www.mit.edu
Inženýři z Massachusetského technologického institutu objevili nový způsob generování elektřiny pomocí drobných uhlíkových částic, které vytváří elektrický proud jednoduše prostřednictvím interakce s okolní kapalinou. Tato kapalina – přírodní rozpouštědlo – přitahuje elektrony pohybující se v částicích a generuje elektrický proud, který lze využít k pohánění miniaturních nanorobotů.
Tento mechanismus, stejně jako způsob generování energie, je z vědeckého hlediska zcela ojedinělý. Umožňuje experimentovat s elektrochemickými reakcemi bez nutnosti drátů. V rámci studie popisující tento fenomén výzkumníci prokázali, že mohou elektrický proud využít k pokusům s reakcí zvanou oxidace alkoholu, což je organická chemická reakce využívané hojně v chemickém průmyslu.
Nová technika vychází z předchozího výzkumu uhlíkových nanotrubic neboli dutých trubic sestávajících z prostorové mřížky atomů vodíku, které disponují jedinečnými elektrickými vlastnostmi. Již v roce 2010 se výzkumníkům podařilo odhalit, že uhlíkové nanotrubice mohou generovat tzv. „vlny tepelné energie“.
Celý článek na MIT
Image Credit: Jose-Luis Olivares
-jk-