Bezpečný způsob testování bakteriálních senzorů
7. 4. 2021 | MIT | www.mit.edu
V posledních letech byla vědecká komunita svědkem vývoje mnoha druhů kmenových buněk, které lze použít jako senzory k detekci látek znečišťujících životní prostředí, kupříkladu těžkých kovů. Po umístění do přírodního prostředí dokáží takto upravené senzory sledovat průběžné změny polutantů v obsáhlé geografické oblasti.
Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) nyní nalezli způsob bezpečnějšího rozmísťování bakteriálních senzorů jejich zapouzdřením do tuhého hydrogelu, který brání unikání bakterií do okolního prostředí a potenciálnímu šíření modifikovaných genů do ostatních organismů. V rámci prvních pokusů otestoval vědecký tým účinnost hydrogelového obalu obsahujícího bakterie E. coli k detekci kadmia ve vodě. Pozitivní výsledky přinesl rovněž test izolace bakterií od ostatních organismů. Tvrdá schránka současně chrání senzory před vlivy okolního prostředí.
Hydrogelové kuličky vytvořené pro účely studie o průměru 5 mm pojmou až 1 miliardu bakteriálních buněk. Funkčnost techniky zapouzdřovaní byla prokázána také u rozdílného kmene E. coli, který byl navržen tak, aby byl závislý na umělé molekule – aminokyselině, která se nevyskytuje v přírodě.
Celý článek na MIT
Image Credit: Christine Daniloff, MIT
-jk-