Bakterie E. coli nabízí možnost zvýšení účinnosti fotosyntézy
23. 9. 2020 | Cornell University | www.cornell.edu
Výzkumný tým Cornellovy univerzity navrhl klíčový rostlinný enzym, který začlenil do bakterie Escherichia coli (zkráceně E. coli), čímž vytvořil optimální experimentální prostředí pro studium urychlení fotosyntézy – svatého grálu výnosnější zemědělské produkce.
Výzkumníci vycházeli z logického předpokladu, že bohatší úrodu umožní zrychlení procesu fotosyntézy, kdy dochází z přeměně oxidu uhličitého (CO2), vody a světla na kyslík a potenciálně také na sacharózu neboli cukr využívaný k energii a vytváření nové rostlinné tkáně.
Centrálním bodem výzkumu se stal enzym rubisco, který stojí na počátku fotosyntetického příjmu oxidu uhličitého rostlinami. Jeho úkolem je extrahovat nebo vázat uhlík z oxidu uhličitého a vytvářet sacharózu. Spolu s CO2 rubisco v některých případech katalyzuje reakci s kyslíkem ze vzduchu – výsledkem této reakce je toxický vedlejší produkt, plýtvání energií a následné snížení účinnosti fotosyntézy. K dosažení maximální účinnosti fotosyntézy výzkumníci extrahovali rubisco z listů tabáku, který běžně slouží jako modelová rostlina a zkombinovali jej s bakterií E. coli.
Celý článek na Cornell University
Image Credit: Cornell University
-jk-