Američtí vědci vytvořili první programovatelné digitální vlákno svého druhu
4. 6. 2021 | MIT | www.mit.edu
Inženýři z Massachusettského technologického institutu vytvořili první digitální vlákno schopné rozpoznávání, ukládání a analýzy dat po všití do oblečení.
Až doposud byla elektronická vlákna analogová, to znamená, že namísto digitálního signálu přenášela nepřetržitý elektronický signál. Nyní lze jednotlivé jednotky informací zakódovat a zpracovávat ve formě nul a jedniček. Tento výzkum představuje první realizaci vlákna se schopností zpracovávat a ukládat údaje digitálně, čímž otevírá dveře výrobě chytrých programovatelných textilií.
Polymerní vlákno o délce několika desítek metrů vzniklo vsazením několika stovek čtvercových křemíkových digitálních mikročipů do preformy a následným slisováním. Samotné vlákno je flexibilní a velmi tenké – bez problémů se provlékne okem jehly, všije do látky a vydrží minimálně 10 pracích cyklů. Ovládání vlákna zajišťuje malé externí zařízení. Výzkumníci se do budoucna plánují zaměřit na vývoj nového čipu ve formě mikrokontroléru, který by mohl být integrován přímo do vlákna.
Celý článek na MIT
Image Credit: Roni Cnaani
-jk-