časopis z vydavatelství
FCC PUBLIC

Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

ABB na MSV 2017 v Brně vystavuje stavební kameny továrny budoucnosti

10. 10. 2017 | ABB, s.r.o. | www.abb.cz

Společnost ABB na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2017 v hale G2/30 představuje pokročilé technologie, služby, řešení a interaktivní program. Tématem expozice ABB je „Spolupráce, simplifikace a digitalizace pro flexibilní a efektivní továrnu budoucnosti“.

Továrny na celém světě jsou stále inteligentnější díky senzorům připojeným k internetu a díky využívání cloudové technologie, pomocí níž shromažďují a analyzují obrovské objemy dat, které pak mění v přesně cílené kroky. Tyto postupy významným způsobem zvyšují efektivitu provozu a továrnám umožňují dosahovat výkonů, jaké byly v minulosti nemyslitelné.

ABB na MSV 2017

„Inteligentnější továrny s pokročilými automatizačními systémy, které využívají výhod spolupráce a digitalizace, pomůžou v budoucnu zajistit konkurenceschopnost průmyslových podniků“, uvádí Vítězslav Lukáš, manažer obchodní jednotky ABB Robotika.

Spolupráce robota s člověkem: YuMi®, první průmyslový robot, který dokáže skutečně spolupracovat s lidmi, a SafeMove2, nejnovější generace systému pro monitorování robotů s bezpečnostní certifikací. YuMi byl vyvinut přímo pro spolupráci s lidmi na různých úkolech v oblasti montáže malých součástí a manipulace s materiálem. SafeMove2 umožnuje lidem bezpečně spolupracovat s roboty ABB s nosností od 6 do 800 kg při zachování produktivity.

Digitalizace: Dále ABB vystavuje platformu ABB Ability™ Connected Services pro roboty, s jejíž pomocí lze předejít až  25 % poruch a zkrátit dobu odezvy a odstranění problému až o 60 %. ABB Ability™ Connected Services je součástí stálého vývoje služby Remote Services pro roboty ABB, která byla uvedena před téměř 10 lety a přináší výhody připojení již více než 7 000 robotů do ekosystému internetu věcí.

Budoucí trendy a výrobní řešení pro dálkové laserové svařování

Podle prognóz bude dálkové laserové svařování v budoucnu nejrychleji rostoucím segmentem, neboť se jedná o všestranný systém vhodný pro svařování nejrůznějších materiálů. Zaručuje hlubokou penetraci svaru (což napomáhá zjednodušení konstrukce jednotlivých dílů) a vysokou rychlost. Zároveň eliminuje deformace díky nízkému tepelnému příkonu při menších změnách v mikrostruktuře. ABB vyvinula dokonalejší rozhraní robotického laseru, které koordinuje zrcadla skenovací hlavy a pohyb robotu. Toto rozhraní zajišťuje komunikaci stavových parametrů, laserových příkazů a výběr programu. Dále toto speciální uživatelské rozhraní zajišťuje rychlé uvedení do chodu a efektivní provoz a slouží k monitorování a analýze procesních signálů, k monitorování a řízení laserového zařízení a k přidání výukových nástrojů pro snadné a rychlé nastavení. Ukázky dálkového laserového svařování a bodového sváření patří k dalším exponátům, které připravilo Evropské aplikační centrum svařování a dělení materiálu ABB Robotika v České republice.

RobotStudio® – řešení založené na výrobním know-how: RobotStudio® je využíváno pro uvádění automatizačních robotických řešení do provozu a pro jejich optimalizaci. RobotStudio umí simulovat přesnou repliku továrny ve virtuálním prostředí včetně pohybu robotů v čase, což umožňuje vyřešit všechny technické problémy s předstihem. Výsledkem je rychlejší spuštění výroby, programování a optimalizace výroby bez nutnosti jejího přerušení.

„Bude to výjimečný zážitek pro každého návštěvníka. Uvidí totiž svět potravinářství ze zcela jiné a nové perspektivy. Jsem si jistá, že naše netradiční forma prezentace pomocí virtuální reality zaujme každého, včetně návštěvníků působících v jiných oborech,“ uvedla Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Česká republika.

Tiskové materiály ABB