3D tisk komplexnějších materiálů pomocí světla
13. 3. 2019 | University of Wisconsin–Madison | www.wisc.edu
3D tisk způsobil revoluci na poli zdravotní péče, biomedicínského inženýrství, průmyslové výroby a uměleckého designu a rozšířil se navzdory tomu, že většina technik 3D tisku dokáže najednou produkovat pouze části vyrobené z jednoho materiálu. Větší variability materiálů lze dosáhnout za předpokladu, že 3D tiskárny použijí v rámci jednoho procesu více materiálů.
Aktuální výzkum vědců University of Wisconsin–Madison využívá k dosažení této komplexnosti různé vlnové délky světla. Nová 3D tiskárna využívá různé vzorce viditelného a ultrafialového světla k selekci jednoho ze dvou monomerů, který je následně vytvrzen a vytváří pevný materiál. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Nature Communications.
Neotřelý přístup výzkumníků k 3D tisku využívajícího více materiálů by mohl umožnit návrhářům, umělcům, inženýrům a vědcům na celém světě vytvářet o poznání složitější systémy. Nová technika by mohla najít své využití kupříkladu ve zdravotnictví k výrobě personalizovaných protéz, nebo při vývoji umělých orgánů a tkání.
Celý článek na University of Wisconsin–Madison
Image Credit: A. J. Boydston a Johanna Schwartz
-jk-