Výstava Světlo v architektuře 2011
Ve dnech 10. až 13. března 2011 se v komorním prostředí Galerie Mánes na Masarykově nábřeží v Praze, konal již druhý ročník specializované výběrové výstavy svítidel a souvisejícího příslušenství Světlo v architektuře, určené především odborné veřejnosti – architektům, projektantům, světelným technikům, stavebním inženýrům a developerům z České republiky i zahraničí. Akci organizovala společnost Czech Architecture Week, pořadatel každoročního festivalu moderní a současné architektury Architecture Week v Praze a Ostravě (www.architectureweek.cz). Stejně jako v loňském roce byly partnery Česká společnost pro osvětlování (odborný partner) a časopis Světlo (hlavní mediální partner).
Výstava byla rozdělena do několika sekcí. V sekci Light (hala A s vysokými stropy se vstupem přímo z ulice a část haly B o patro níž) představily významné české a světové značky z oboru svítidel a osvětlovací techniky to nejlepší ze své nabídky. Silně zastoupeny byly produkty využívající velmi rychle se rozvíjející techniku LED, která nabízí stále nové a nové možnosti pro řešení osvětlení interiéru i exteriéru. Nechyběla ani špičková svítidla osazená tradičními světelnými zdroji.
Menší prostor po pravé straně hlavního vstupu do budovy byl vyčleněn sekci věnované osvětlení kanceláří. Organizátoři výstavy plánují zaměřit se na tuto problematiku více v příštím ročníku.
V hale B byl vybudován ukázkový modelový byt, který speciálně pro tuto akci navrhl známý český architekt Mojmír Ranný. Modelový byt byl zařízen za přispění vybraných interiérových studií a showroomů zabývajících se moderním a nadčasovým designem. Pod vedením a dohledem Ing. Eugena Maletiče ze společnosti Delta Light Czech, který v souladu s aktuálními platnými normami a předpisy odborně zpracoval a finančně se podílel na realizaci jeho osvětlení, byl tento byt vybaven svítidly dodanými vystavujícími společnostmi.
Společnost Czech Architecture Week již tradičně podporuje studentskou tvorbu finančně i organizačně. Proto vyčlenila prostor, o který byla letos rozšířena hala B, výstavě studentských prací středních a vysokých škol. Tyto práce vnášejí mezi špičkové expozice renomovaných společností neobvyklost, hravost a kreativitu, vycházející z mladého a neotřelého pohledu na design svítidel a světelných objektů, jež jsou návštěvnicky velmi atraktivní. V rámci sekce studentských prací byl také vybranými svítidly v málonákladových sériích od českých designérů prezentován projekt TalentDesign. (Pozn.: Značka TalentDesign realizuje a prodává dobré nápady mladých designérů.)
V rámci výstavy se i letos konala soutěž hlavního mediálního partnera, časopisu Světlo, o nejlepší exponát výstavy. Odborná komise v čele s prof. Ing. Jiřím Habelem, DrSc., z FEL-ČVUT v Praze udělila tři hlavní ceny za produkty a tři čestná uznání, které byly předány první den výstavy v rámci slavnostního večera pro vystavovatele, konaném v modelovém bytě a přidružených prostorách (podrobnosti o soutěži najdete na str. 34).
Malá rekapitulace
V Galerii Mánes se letos na čisté výstavní ploše 650 m2 posledního místa i přesto, že byl prostor určený výstavě v letošním roce rozšířen. Opět se nedostalo na všechny zájemce, kteří své rozhodnutí vystavovat odložili až na poslední chvíli. Zastoupeny byly společnosti z oboru svítidla a osvětlení (většina), společnosti zabývající se designem nábytku, vybavením interiérů a několik středních a vysokých odborných škol. Při vědomí, že tato výstava je koncepčně řešena jako malá specializovaná akce určená především odborníkům, jde o velmi slušné zastoupení. Nelze se proto divit, že se stejně jako v loňském roce setkala s velmi příznivou odezvou vystavovatelů i návštěvníků, kterých letos přišlo 1 789. představilo 54 společností. Obě patra budovy Mánes byla zaplněna do
Oproti loňskému roku, kdy byla výstava otevřena pět dní od pondělka do pátku, nastala změna. Výstava byla na přání vystavovatelů termínově posunuta a zkrácena o jeden den. První dva dny, čtvrtek a pátek, byly určeny pouze odborné veřejnosti, včetně doprovodného programu pro zvané, jako např. páteční blok odborných přednášek Snídaně společnosti Erco lighting, ve zbývajících dvou dnech byl vstup umožněn i návštěvníkům z řad široké veřejnosti. Změněna byla i otevírací doba. Otevřeno bylo denně od 11:00 do 19:00 hodin. K výstavě Světlo v architektuře byl vydán přehledný katalog s rejstříkem zúčastněných značek a vystavovatelů.
Za časopis Světlo přejeme organizátorům výstavy, jmenovitě Ing. Petru Ivanovovi a paní Věře Špáňové, hodně štěstí při přípravě dalšího ročníku, který se bude konat za dva roky, tj. v roce 2013.
Foto: autorka
Ing. Jana Kotková
Obr. 1. Pavel Šafr ze společnosti Hagos předvádí, jak snadno lze vyjímat jednotlivé stínicí optické prvky vystaveného svítidla pro účely údržby
Obr. 2. Expozice Osram – prezentace světelných možností LED
Obr. 3. Prezentace svítidla – světelné kostky se zabudovaným senzorickým systémem, který detekuje pohyby ruky (reaguje bez fyzického kontaktu se svítidlem), v expozici slovenské společnosti Něco
Obr. 4. Různé typy svítidel v expozici českého výrobce, společnosti Ezr
Obr. 5. Prezentace řídicího systému Helvar v expozici společnosti DNA
Obr. 6. Společná expozice německého výrobce svítidel a světlometů Erco a české společnosti AV media (prezentační technika)
Obr. 7. Modrošedá expozice slovenského výrobce svítidel OMS (vpravo) v kontrastu s expozicí společnosti Williams Galerie světla – Occhio Store Praha, každý den trochu jinak barevně vyzdobenou díky světelným možnostem speciálního světlometu pro architekturní osvětlení
Obr. 8. Elegantní svítidla českého výrobce Osmont – v nabídce ve verzi s tradičními světelnými zdroji i s LED zdroji
Obr. 9. Osvětlení na lidský pohon v expozici Viabizzuno
Obr. 10. Speciální svítidlo pro architekturní osvětlení v nabídce Profi lighting
Obr. 11. Jedno ze svítidel v expozici studentských prací zaujalo elegantním vzhledem i líbivou barvou (a), jiné výběrem stínidla (b)
Obr. 12. Osvětlení obývacího pokoje – ukázkový modelový byt
Obr. 13. Menší prostor po pravé straně hlavního vstupu do budovy byl vyčleněn sekci věnované osvětlení kanceláří
Obr. 13. Menší prostor po pravé straně hlavního vstupu do budovy byl vyčleněn sekci věnované osvětlení kanceláří