Světelné zdroje v programu Partnerství Zelená úsporám
Veřejnosti dobře známý program Zelená úsporám nabízí finanční pomoc v oblasti snižování energetické náročnosti provozu domácností, tj. spotřeby elektrické energie na vytápění a ohřev vody. Další významnou oblast spotřeby energie v domácnostech však představuje provoz domácích elektrospotřebičů, jako jsou chladničky, pračky, myčky nádobí, zdroje světla a mnohé další. Organizátoři programu Zelená úsporám se proto rozhodli rozšířit aktivity programu i o oblast elektrospotřebičů. Nejde o finanční podporu nebo dotace k jejich nákupu, ale o informace a návod, jaké spotřebiče mohou být vhodné k nákupu z hlediska nízké spotřeby energie, jak je provozovat a recyklovat po ukončení jejich provozu. Internetové stránky http://www.zelenausporam-partnerstvi.cz obsahují databázi spotřebičů, které splňují kritéria pro energetickou efektivnost. Program iniciovalo Ministerstvo životního prostředí ČR a Státní fond životního prostředí a jeho organizátorem je SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s.
Významný podíl na spotřebě domácností mají i světelné zdroje, v praxi nejčastěji žárovky a kompaktní zářivky s paticí E27 či E14. Proto je jednou ze součástí programu Partnerství Zelená úsporám i kategorie Žárovky a zářivky. Ta je rozdělena na podkategorie podle patice (E27 či E14) a podle druhu, využití a designu světelného zdroje: trubicové kompaktní zářivky, kompaktní zářivky ve tvaru žárovky, reflektorové kompaktní zářivky, stmívatelné kompaktní zářivky, halogenové žárovky a také tzv. LED žárovky. Stránky Partnerství rovněž obsahují informace o recyklaci vyhořelých světelných zdrojů.
Výběrová kritéria pro zařazení do programu Partnerství jsou rozdílná podle podkategorie. Pro kompaktní zářivky je nutným kritériem energetická třída A, dobré podání barev (Ra > 80) a život 15 tisíc hodin. Pro stmívatelné kompaktní zářivky byla zvolena nižší hranice 10 tisíc hodin. Jedním ze zvažovaných kritérií byl i minimální počet cyklů vypnutí a zapnutí. Vzhledem k tomu, že výrobci používají různé metody pro testování, bylo obtížné stanovit objektivní kritérium a v současné době je podmínkou pouze uvedení počtu cyklů. Od září 2010 ale budou výrobci vázáni nařízením Komise (ES) č. 244/2009, které jim ukládá jednotnou metodu pro testování počtu cyklů (1 minuta v zapnutém stavu, 3 minuty ve vypnutém stavu); kritéria budou aktualizována a budou určovat minimální počet spínacích cyklů.
Do Partnerství Zelená úsporám byly zařazeny i nové zdroje typu LED na síťové napětí s paticí E27 či E14. Tyto světelné zdroje jsou pro jednoduchost označovány jako tzv. LED žárovky. Do databáze budou zařazovány pouze LED zdroje, které mohou nahradit obyčejné žárovky ve svítidlech běžně používaných v domácnostech. Kritéria pro tento vznikající segment tedy byla zvolena: život 25 tisíc hodin, dobré podání barev, teple bílé světlo a všesměrové rozložení svítivosti. Cílem je rovněž zamezit špatným zkušenostem běžných spotřebitelů s těmito novými zdroji.
Další informace: Michal Staša, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s., e-mail: michal.stasa@svn.cz, www.zelenausporam-partnerstvi.cz
Tab. 1. Kritéria pro zařazení světelných zdrojů do programu Partnerství Zelená úsporám