Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

ZERO ROBOTICS počtvrté – studentská soutěž v programování robotů na ISS

25. 7. 2014 | |

Koule/Spheres (neboli Synchronised Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites) jsou minidružice velké jako volejbalový míč s vlastním energetickým systémem, pohonem i navigací. Tyto minidružice se pohybují uvnitř Mezinárodní kosmické stanice pomocí dvanácti trysek na stlačený plyn (CO2).

Středoškolští studenti v rámci tohoto projektu vytvoří programy, na základě kterých se budou robotické koule v ohraničeném beztížném prostoru ISS pohybovat a reagovat na překážky a povely. Účastníci musí v průběhu soutěže řešit problémy vzniklé při simulacích, aplikovat své matematické a fyzikální znalosti a naučit se pracovat v týmu pro dosažení úspěchu.

Evropští uchazeči mohou začít již nyní pracovat na vývoji vlastního software a plánování své strategie pro soutěž. Budou tak připraveni až budou v září odhaleny detaily letošní mise.

Studentské týmy mohou být složeny z 3 až 10 studentů a vedoucího. Jejich hlavním úkolem je vytvářet, editovat a ukládat simulace pohybu koulí online. Simulace umožňuje týmům vidět výsledky své práce i soutěžit proti sobě, nebo proti předem nadefinovaným standardním situacím.

Soutěž začne on-line simulacemi se vzrůstající obtížností. Software týmů, které získají nejvyšší skóre ve virtuálních soubojích s ostatními soutěžními družstvy, bude odeslán na Mezinárodní kosmickou stanici a tam nahrán do minirobotů, které jsou součástí vybavení ISS.

Finále soutěže proběhne na palubě ISS v lednu 2015 pod řízením astronautky ESA Samanthy Cristoforettiové. Týmy evropských finalistů se soutěže zúčastní osobně v technologickém centru ESA-ESTEC v nizozemském Noordwijku, odkud uvidí, jak jimi připravené programy řídí robotické koule v beztížném stavu Mezinárodní kosmické stanice.

Informace o soutěži ESA najdou zájemci na stránkách ESA-Education (odkaz v levém sloupci této stránky). Pro další informace prosím kontaktujte odpovědného pracovníka ESA Nigela Savage (Head of Education Unit, Directorate of Human Spaceflight and Operations) na e-mailové adrese nigel.savage@esa.int. Pravidla a podrobné informace o loňském ročníku soutěže najdete na této stránce webu České kosmické kanceláře v levém sloupci.

Česká kosmická kancelář dlouhodobě podporuje studentské projekty zaměřené na robotiku a moderní IT technologie.

Studentským týmům, které budou mít zájem o zapojení do soutěže Zero Robotics, nabízí Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře administrativní i odbornou pomoc při přípravě jejich soutěžního projektu. Neváhejte nás informovat o vašem zájmu prostřednictvím formuláře na této webové stránce nebo e-mailem. Kontakt pro zájemce na stránce soutěže ZDE

Zdroj: Česká kosmická kancelář
Obrázek: Robotické koule SPHERES na palubě ISS. Zdroj: NASA

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021