Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Synco living: řízení ventilace signálem 0 – 10 V a regulace elektrického vytápění

27. 8. 2015 | Siemens Česká republika | www.siemens.cz

Systém Synco living pro úspornou bezdrátovou regulaci jednotlivých místností, který zvládá i mnoho dalších funkcí, dodává na český trh již několik let společnost Siemens. Jaké jsou nové možnosti tohoto systému? Představujeme technická řešení reagující na specifické požadavky tuzemského trhu. 

Synco living ovladac
Obr. 1: Centrální jednotka systému Synco living

Ventilace

Systém Synco living umí kromě jiného řídit v bytě nebo v rodinném domku také centrální ventilační jednotku. Uživatel má pro ventilaci k dispozici samostatný časový program. Do systému je možné připojit čidlo kvality vzduchu i čidlo vlhkosti. Na základě obou těchto parametrů a časového programu pak může být ventilační jednotka řízena. Uživatel tak má jistotu, že je ventilace řízena co nejšetrněji s ohledem na odtah draze ohřátého vzduchu při zachování požadovaných parametrů kvality a vlhkosti vzduchu. 

Od počátku roku 2015 vstoupil v platnost 2. stupeň evropské směrnice ErP directive 2015 (Energy related Products-Directive), definující minimální účinnosti ventilátorů. Důsledkem je rychlé rozšíření EC motorů ve ventilačních jednotkách. Tyto motory se řídí převážně napěťovým signálem 0 – 10 V. Z toho důvodu byl systém Synco living doplněn o nový modul RRV924-10, který převádí beznapěťový signál 3 výstupních relé modulu RRV934 na signál 0 – 10 V pro řízení ventilační jednotky. Navíc byl modul doplněn o řídicí signál pro ovládání vnějších uzavíracích klapek na sání a výfuku vzduchu a signály pro předehřev a dohřev. 

Obr. 2: Modul Synco living RRV924-10

Elektrické vytápění

Dalším zajímavým požadavkem, se kterým se v souvislosti se systémem Synco living setkáváme, je řízení elektrického vytápění. Ačkoliv bylo Synco living původně navrženo pro regulaci teplovodního vytápění, s úspěchem si poradí také s vytápěním elektrickým. Pro tento typ aplikace se využívá regulátor topných okruhů RRV918 nebo RRV912. Místo termoelektrických pohonů standardně ovládajících jednotlivé topné okruhy se připojí ovládací cívky stykačů nebo relé, jež pak silově spínají topné prvky pro jednotlivé místnosti.

Použít lze jak klasické spínací prvky s kontakty a ovládacími cívkami, tak polovodičová relé, jejichž výhodou je bezhlučný provoz a dlouhá životnost. Při výběru vhodného spínacího prvku je třeba dbát na maximální proud řídicího výstupu z regulátoru topných okruhů RRV918 nebo RRV912.

Aby systém Synco living mohl správně řídit teplotu v jednotlivých místnostech, je potřeba myslet také na snímání teploty. K tomu účelu se používá buď prostorové teplotní čidlo QAA910, nebo prostorová jednotka QAW910. Ta kromě snímání teploty v místnosti umožňuje přizpůsobit teplotu o ±3 K od zadané teploty podle časového programu nastaveného na centrální jednotce, změnit druh provozu pro danou místnost, případně zapnout funkci časovače, která každým stisknutím příslušného tlačítka prodlouží vytápění na komfortní teplotu o 30 minut.

Topné panely, přímotopná tělesa: Většina topných panelů s akumulačními šamotovými deskami se chová podobně jako běžné teplovodní radiátory. Díky tomu lze při uvádění do provozu nastavit regulační chování místnosti na radiátorové vytápění rychlé nebo radiátorové vytápění pomalé. Pokud se jedná o vytápění infrapanely nebo přímotopnými tělesy, je možné zvolit uživatelsky definované chování regulace a jednotlivé konstanty regulace PID každé místnosti nastavit tak, aby nejlépe vyhovovaly použitým topidlům a vytápěným prostorům.

Elektrické podlahové vytápění: Vzhledem k tomu, že do systému Synco living nelze připojit v každé místnosti omezovací teplotní čidlo v podlaze, je třeba tuto bezpečnostní funkci zajistit externě. Pro tyto účely lze použít například dvojité omezovací relé MMR-T2, které je vybaveno dvěma rozpínacími kontakty, je možné k němu připojit dvě omezovací teplotní čidla (součást dodávky omezovacího relé) a hlídat tak nezávisle teplotu podlahy ve dvou místnostech.

ovládání synco living siemensObr. 3: Princip ovládání elektrického vytápění systémem Synco living

Praktické zkušenosti s takto řízenými soustavami jsou velmi dobré, uživatelé oceňují především přesnost regulace, jednoduchou obsluhu a vysoký komfort s možností dálkového ovládání přes internet.

Více informací o systém Synco living naleznete na www.synco-living.cz

Siemens, s. r. o.

Siemens, s. r. o.
Siemensova 1
Praha 5
155 00
www.siemens.cz

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021