Šplhající roboty diagnostikují beton na konstrukcích elektráren
Electric Power Research Institute (EPRI) ve spolupráci s partnery předvedl možnosti inspekce betonových konstrukcí energetických zařízení šplhajícím robotem. Niagarská hydroelektrárna patřící společnosti New York Power Authority posloužila jako místo pro předvedení unikátního robota, který již brzy přispěje k prodloužení životnosti energetických zařízení a k zefektivnění jejich provozu.
Představení robota proběhlo na svislé zdi hlavního generátoru Niagarské elektrárny a bylo součástí širšího výzkumu který EPRI provádí, zaměřeného na stárnutí betonovýách konstukcí energetických staveb. Právě stárnoucí beton je totiž závažným faktorem, ohrožujícím řadu elektráren v USA.
Šplhající robot pro diagnostiku stavu betonu využívá zvukové vlnění. Zkouška umožní EPRI odhadovat chování šplhajícího robota při skutečném nasazení a lépe odhadnout komerční uplatnění této technologie. Šplhající zařízení je ovládáno dálkovým ovladačem a k povrchu přilne díky odsátí vzduchu. Robot váží asi 20 kg. Využívá různé systémy jako například simultánni lokalizaci, mapovací technologii a pokročilé přístrojové vybavení vyvinuté pro výzkum betonu zajišťující automatizovanou, vysoce detailní inspekci a uchovávající počítačově kódovaná data pro rozhodování o údržbářských úkonech. Až bude technologie připravena k uvedení na trh, odstraní potřebu nebezpečného slaňování a pohybu oosb po lešení během inspekcí.
“Zatm jsme na začátku testování, ale toto zařízení ukazuje velký potecniál pro využití při inspekcích betonových konstrukcí” říká Maria Guimaraes, pojektová manažerka z EPRI, která řídí tento výzkumný projekt. “Ke konci roku bychom rádi věděli, jaké všechny údaje bude moci tento robot shromažďovat aby v reálném čase dokázal poskytnout přesné posouzení stavu a celistvosti betronu.”
Šplhající robot by se měl zapojit do dlouhodobých plánů na prohlídky betonových konstrukcí v elektrárnách, protože umožňuje bezpečnou a přitom detailní kontrolu tak velkých staveb jako jsou třeba chladicí věže, hráze přehradních nádrží či reaktorové komory. Jeho vybavení vyspělými přístroji umožnuje kontrolovat tyto stavby i ze vniitř a lokalizovat tak mezery, praskliny, korozi armatur a jiné vnitřní defekty.
Více o robotech od International Climbing Machines čtěte ZDE
Zpráva o testu na Niagarské vodní elektrárně naleznete ZDE
Foto: ICM