Slunce bude do poloviny století dominovat světové energetice
Letošní rok je podle OSN rokem Slunce, proto se i v tomto článku zaměříme na výrobu elektřiny ze slunečního svitu. Slunce může být celosvětově největším zdrojem elektrické energie v roce 2050 před fosilními palivy, větrem, vodou a jádrem. Předpokládá to zpráva Mezinárodní energetické agentury IEA. Organizace vydala dva podrobné plány, kde rozlišuje mezi fotovoltaikou (PV). Tam předpokládá nárůst o 16 % do roku 2050. Dále solární termální energii (STE), která využívá koncentrovanou sluneční energii. U této technologie by mělo dojít k nárůstu o dalších 11 %. Dohromady by mohly solární technologie ušetřit více jak 6 miliard tun emisí oxidu uhličitého ročně, což pro představu odpovídá celkovému množství emisí Spojených států nebo veškeré dopravy na světě.
„Rapidní pokles ceny fotovoltaické technologie v posledních několika letech otevírá nové perspektivy pro využívání sluneční energie, jakožto hlavního zdroje výroby elektřiny v příštích letech a desetiletích“ Doplňuje výkonná ředitelka IEA Maria van der Hoeven. Hlavní poselství obou publikací spočívá v poptávce po jasném, spolehlivém a konzistentním signálu od politiků, který může rozložit riziko pro investory a zvýšit důvěru v tyto technologie.
Na konci roku 2013 byl celosvětově instalovaný výkon solární energie 137 GW, přičemž přibývá tempem dalších 100 MW denně. Rozšíření instalace fotovoltaických panelů bylo mnohem rychlejší než v případě technologie koncentrace sluneční energie. Podle zprávy IEA bude největší boom fotovoltaiky do roku 2030 a to celosvětově. Vedoucí zemí je přitom Čína následována Spojenými státy. Termální koncentrovaná sluneční energie pak bude nacházet uplatnění na velmi slunných místech planety a stane se tak největší příležitostí pro státy Afriky, Indie, Blízkého východu anebo USA.
Celá zpráva na IEA zde www.iea.org
Image credit Wikimedia Commons
(pp)