Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Od 1. září začne ve společnosti ČEZ fungovat nová divize Jaderná energetika

1. 9. 2017 | ČEZ, a. s. | www.cez.cz

Šest jaderných bloků, přes dva tisíce zaměstnanců včetně týmu, který zodpovídání za přípravu nového jaderného zdroje. Taková je podoba nové divize Jaderná energetika, která oficiálně začne fungovat od 1. září. V jejím čele bude Bohdan Zronek, který dosud vedl Jadernou elektrárnu Temelín. Místo něj se ředitelem největší české elektrárny stane Jan Kruml, dosavadní šéf jednoho z nejdůležitějších útvarů v Temelíně.

Cílem vytvoření nové divize je sjednotit a zjednodušit způsob řízení obou jaderných elektráren. „Každá z elektráren je v jiné situaci a řeší specifické problémy. Je tedy třeba vnímat, čím elektrárny prochází a jaké mají aktuální priority. Na druhou stranu řešíme hodně činností stejných a nedává smysl dělat je jinak na jedné i druhé lokalitě,“ vysvětluje důvody vzniku nové divize její šéf Bohdan Zronek, člen představenstva společnosti ČEZ.

Temelín

Takovým příkladem je podle Zronka je způsob řízení dodavatelů. „Proti Temelínu mají Dukovany výhodu, protože historicky je velká část dodavatelů z Vysočiny, ať už má sídlo přímo v elektrárně nebo její těsné blízkosti. Ale to je jen logistika. Využíváme stejné firmy a tak nastavení a fungování celého dodavatelského systému musí být pro obě elektrárny stejné. I zde nás tedy určité změny ještě čekají,“ doplnil Zronek.

Vedle dotažení změn v dodavatelském systému a nastavení klíčových systémů řízení spolehlivosti se v Dukovanech chce šestačtyřicetiletý odborník na jadernou energetiku soustředit na obnovení provozních licencí. Pro třetí a čtvrtý dukovanský blok musí ČEZ licenci obnovit do konce roku. „Čistě teoreticky mohou být v provozu dalších třicet let. Dlouhodobý provoz budeme řešit v desetiletých krocích v souladu s periodickým hodnocením bezpečnosti, a s předstihem se budeme rozhodovat, zda a jak půjdeme dál, abychom si byli jistí, že je provoz elektrárny bezpečný i efektivní,“ uvedl Zronek.

Na obhajobu licence se zaměří i v Temelíně. První blok má od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k provozu do roku 2020 a druhý blok pak o dva roky déle. Nový ředitel Temelína Jan Kruml se také zaměří na dokončení změn v dodavatelském systému, optimalizaci délky odstávek a zjednodušení řízení. „Přechod bude plynulý, revoluce není potřeba. Elektrárnu přebírám v dobré kondici. Byl jsem u zrodu změn, které nastartoval Bohdan Zronek a chci je dotáhnout. Průběh letošního roku z hlediska bezpečnosti i provozu je dobrý a na to budeme navazovat,“ uvedl Kruml.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2016 vyrobila 12,1 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostemby stačila na deset měsíců.

Tiskové materiály ČEZ