Nový samoregenerační gel a jeho vliv na vývoj flexibilní elektroniky
27. 11. 2015 | The University of Texas at Austin | news.utexas.edu
Výzkumníci z Texaské univerzity v Austinu vyvinuli první samoregenerační gel svého druhu, který dokáže opravit a spojit elektronické obvody. Mohou tak přispět k rozvoji flexibilních materiálů používaných v elektronice, biosenzorů a baterií.
I když vývoj nejnovější technologie směřuje k lehčí a ohebnější elektronice, současné okruhy, které elektronice zajišťují dodávku energie, nejsou navrhovány tak, aby se ohýbaly nebo opakovaně samo napravovaly drobné trhliny, které se mohou projevit v důsledku běžného nošení.
Až doteď se samoregenerační materiály spoléhaly na aplikaci vnějšího stimulu, jako světla nebo tepla, který aktivoval jejich funkci. „Supergel“ z Texaské univerzity disponuje vysokou vodivostí a výraznými mechanickými a elektrickými samoregeneračními vlastnostmi.
Ke zvýšení vodivosti, biokompatibility a propustnosti svého polymerového hydrogelu použili výzkumníci tekutou molekulu křišťálu ve tvaru disku. Dosáhli tak více než desetinásobku vodivosti polymerových hydrogelů používaných v bioelektronice a tradičních dobíjitelných bateriích. Nanostruktury, které tvoří gel, jsou nejmenšími strukturami schopnými zajistit efektivní nabití a přenos energie.
Celý článek na The University of Texas at Austin
Image Credit: The University of Texas at Austin
-jk-