Nový rekord perovskitových fotovoltaických článků
15. 6. 2016 | Ecole polytechnique fédérale de Lausanneg | actu.epfl.ch
Michael Graetzel a jeho tým vědců ze švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne zjistil, že pokud při výrobě krystalů perovskitu krátce sníží tlak, jsou schopni dosáhnout rekordní účinnosti perovskitových fotovoltaických článků nad 20 %, čímž se vyrovnají účinnosti konvenčních tenkovrstvých solárních článků srovnatelné velikosti.
Jedná se o velmi významný objev v rámci technologie výroby perovskitů, která je již tak nízkonákladová.
Vrstvení perovskitů na křemík a použití při výrobě hybridních solárních panelů může nakopnout průmysl křemíkových solárních článků. Jejich efektivita může přesáhnout 30 % s teoretickým stropem na hodnotě 44 %. Této efektivity by články dosahovaly díky vrchní pervoskitové vrstvě, která by zachycovala vysokoenergetické sluneční světlo, zatímco křemíková vrstva by pohlcovala nízkoenergetické sluneční světlo procházející perovskitem.
Graetzel je ve vědeckých okruzích znám vývojem solárních článků citlivých na barvu. Ukazuje se, že první pervoskitové solární články byly solární články citlivé na barvu, ve kterých byla barva nahrazena perovskitovými částicemi. Nejnovější prototypy perovskitových článků dosahují velikosti SD karty a vypadají jako kus skla, které je na jedné straně ztmavené díky tenké vrstvě perovskitu. Na rozdíl od transparentních článků citlivých na barvu je perovskitový článek neprůhledný.
Celý článek na Ecole polytechnique fédérale de Lausanneg
Image Credit: Ecole polytechnique fédérale de Lausanneg
-jk-