Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Nový předmět na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze reaguje na aktuální trendy v průmyslu

23. 10. 2019 | FEL ČVUT v Praze | www.fel.cvut.cz

Katedra elektrických pohonů a trakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze přes léto připravila ve spolupráci s absolventy, kteří nyní pracují ve společnosti Siemens, nový předmět „Návrh komponent elektrického pohonu. Ten se zabývá problematikou řízení pohonů pomocí PLC. V laboratořích fakulty nově vzniklo šest stanovišť osazených řídicím systémem SIMATIC S7-1500, dotykovým panelem a dvěma malými servopohony s PMSM a frekvenčními měniči SINAMICS S210.

Obsahem nového předmětu je seznámení se s programováním PLC, tvorbou HMI panelů, tedy rozhraním člověk-stroj, umožňující přístup a řízení průmyslových automatizačních zařízení a propojením s frekvenčním měničem a naprogramováním jednoduché regulační smyčky v otáčkové a polohové vazbě. Tyto znalosti jsou důležité pro uplatnění budoucích absolventů v praxi.

Vedoucí katedry elektrických pohonů a trakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Dr. Jan Bauer popsal důležitost výuky předmětu: „Chceme studentům rozšířit znalosti o moderní aplikace regulace elektrických pohonů, kde vyšší výpočetní výkon řídicích počítačů umožnil skok od jednoduchých způsobů regulace, k výpočetně náročnějším a sofistikovanějším regulačním smyčkám a softwarovým synchronizacím mezi pohony. Předmět logicky navazuje na obsah přednášený v rámci povinných předmětů programu Elektrotechnika, energetika a management a ukazuje cestu jak aplikovat obecné teoretické znalosti z oblasti návrhu a regulace elektrických pohonů do praxe pomocí programovatelných automatů.“

Na výuce předmětu „Návrh komponent elektrického pohonu“ se podílí i společnost Siemens. Její odborníci, absolventi Fakulty elektrotechnické ČVUT, nový předmět vyučují a studenty seznamují s nejnovějšími poznatky z praxe. K využití PLC k řízení pohonů v praxi uvedl Martin Kozák, specialista společnosti Siemens, tyto poznatky: „V současné době dochází ke změně v řízení elektrických pohonů v celé řadě aplikací a přichází nový trend centrálního řízení, tedy přesunutí Motion Control inteligence do programovatelných automatů (PLC). Frekvenční měniče zde plní pouze úlohu akčního členu. Tento trend klade nové nároky na absolventy silnoproudých oborů, kteří se nyní musí seznámit se základními principy tohoto řízení. Proto jsme se s kolegy ze společnosti Siemens rozhodli podpořit výuku na FEL ČVUT.“

Tiskové materiály FEL ČVUT

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021