Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Na MSV 2019 bude představena Digitální továrna 2.0 tak, jako ještě nikdy

12. 8. 2019 | Veletrhy Brno, a.s. | www.bvv.cz

Postupující digitalizace ve všech oblastech lidské činnosti přináší stále nové, mnohem vyspělejší a přitom realističtější modely výroby. Ve skutečnosti ale velká část veřejnosti a často i část odborné veřejnosti neví, co si opravdu pod názvem Průmysl 4.0 má konkrétně představit. Proto v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně vzniká unikátní koncept, který tuto skutečnost změní.

Názornou a velmi pokročilou ukázkou digitální transformace bude letošní speciální expozice v pavilonu A1 na MSV 2019 v Brně. Interaktivní výstava Digitální továrna 2.0 a Průmysl 4.0_ 2. vlna bude expozicí, která umožní zájemcům poznat principy pokročilé digitalizace výroby a umožní jim poznat jednotlivé výrobky, nástroje a řešení prostřednictvím prezentací vystavovatelů. Součástí bude i naučná stezka, která jim představí digitalizaci procesů ve výrobě. Firmy zde budou prezentovat své produkty, které se na digitalizaci procesů podílí v příslušných souvislostech a návaznostech.

Digitální továrna 2.0 bude hlavním tématem této výstavy na MSV v Brně. Jedním ze základních principů digitální továrny nové generace je kyberfyzikální modelování a umělá inteligence v procesech. Tento přístup znamená velmi výrazný posun v rámci konceptu Průmysl 4.0, neboť důraz zde přechází z digitalizace výrobních aktivit prostřednictvím zastaralých softwarových konceptů na nasazení umělé inteligence k řízení a efektivní realizaci firemních procesů. Cílem je autonomní továrna, která se za pomoci kooperace mezi lidmi a digitálními agenty sama řídí, vyvíjí a učí se. Dále dojde díky blockchainu k rozšíření digitální interoperability firem tak, aby bylo možno automatizovat jednodušší mezifiremní transakce – do budoucna pak budou vznikat celé virtuální výrobní linky. Algoritmická ekonomika budoucnosti se bude opírat o tento typ „továren“ – průmysl zítřka bude značně odlišný od toho dnešního. A zde vidíme příležitost pro českou ekonomiku…,“ říká Zdeněk Havelka, zakladatel firmy 33A+, která je spoluorganizátorem expozice.

Blockchain je jedním z nástrojů, se kterým koncept Digitální továrna 2.0 výrazně počítá, přestože jej v současnosti používají zatím jen asi 3 % světových společností, ale to se pravděpodobně velmi rychle začne měnit. Jedním ze signálů rozvoje blockchainu je ryze český a v Evropě unikátní projekt Notarius, založený Elektrotechnickou asociací ČR. Práce s daty v tomto systému znamená, že jakákoli data, jejich soubory, dokumenty, doklady a současně i jejich charakteristiky jako cesty, vývoj, způsob získání jsou zcela unikátní a nezaměnitelné. Při jejich přenosu je tedy vyloučeno jejich falšování či jejich změna, která by znamenala třeba ve výrobě ohrožení spolehlivosti procesu. Data jsou prostě spravována a distribuována v jediné originální, nezměnitelné a tedy bezchybné podobě.

Zatím známá použití blockchainu jsou především v logistických systémech, kde se zajišťuje třeba kvalita, pravost a originalita dopravovaného sortimentu, ať už jde o železniční koleje, automobilové díly či hovězí maso. Důležité je, že data a jejich vznik mají svůj hash, který je distribuován do nodů – uzlů, na jejichž počtu a důvěryhodnosti pak závisí hodnota datových souborů. Tato vlastnost má a bude mít samozřejmě velký význam při komunikaci mezi stroji a procesy. Je trochu kuriozitou, že třeba v Německu je současný rozvoj blockchainu pomalejší než u nás. Němci prostě mají více důvěryhodných zdrojů, a tak tuto potřebu ještě nedávno nepociťovali,“ sdělil Jiří Holoubek, prezident Elektrotechnické asociace ČR.

Průmyslu 4.0 se MSV věnuje dlouhodobě. „Mezinárodní strojírenský veletrh každoročně reaguje na aktuální vývoj v oboru. Hlavním tématem letošního ročníku proto bude právě nastupující druhá vlna Průmyslu 4.0 a Digitální továrna 2.0. Kromě ucelené prezentace tohoto tématu v pavilonu A1 se návštěvníci seznámí s řešeními zaměřenými na digitální budoucnost také na expozicích vystavovatelů v jednotlivých oborových halách. Naším cílem je zároveň vytvořit vhodnou platformu pro diskuzi nad směřováním dalšího vývoje průmyslu v České republice,“ řekl Michalis Busios, ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu.

Doprovodným prvkem Digitální továrny 2.0 bude stejnojmenná konference, která proběhne 9. října od 9,00 hod. v pavilonu E. Stěžejní obsah je zaměřen na představení efektivních nástrojů a postupů v řešení problémových oblastí. Klíčovi řečníci představí konkrétní příklady z praxe. Nejvýhodněji pořídíte vstupenky na konferenci do konce srpna. Více najdete na www.digifactory.cz.

Tiskové materiály Veletrhy Brno