Kvantové body zvýší výkon solárních panelů až o 45 %
Trojice vědců z univerzity v Buffalu založila novou společnost, Optoelectronic Nanodevices L.L.C. ta má za úkol uvést na trh jejich řešení zvýšení účinnosti solárních panelů pomocí vkládaných solárních nanobodů.
I když nápad vkládat nanočástice z polovodičových materiálů do solárních článků není zcela nový, vědci z Buffala tvrdí, že se jim jeho prostřednictvím podařilo zvýšit účinnost článků až o 45 procent.
Vladimir Mitin, Andrei Sergejev a Nizamij Vagidov, zaměstnanci katedry elektroniky univerzity v Buffalu, nazvali svou inovaci Q-BIC. Solární nanobody přispívají k lepšímu elektrickému výkonu solárních článků tím, že umožňují, aby panely kromě viditelného světelného záření využívaly také infračervenou část spektra.
Vědci hned navrhli i další zlepšení systému Q-BIC - tzv. selektivní dobíjení. Vestavěný dobíječ odpuzuje elektrony a nutí je pohybovat se mezi jednotlivými kvantovými body, čož přispívá k dalšímu zvýšení elektrického náboje, který solární články generují.
Výzkumný tým, v němž byli také zaměstnanci výzkumné laboratoře americké armády a věděckého výzkumu Air Force Office, publikoval své výsledky loni v květnu on-line v časopise Nano Letters.
„Tato čistá technologie bude přínosem pro region, stát i celou zemi," řekl profesor Mitin. „Díky vysoce účinným solárním článkům mohou nyní uživatelé ušetřit peníze a provozovatelé získají menší solární pole, která budou produkovat více energie."
obrázek: Rsmith33, zdroj: Wikimedia Commnons
Článek v původním znění naleznete ZDE