Český rozhlas v digitálu
11. 8. 2015 | www.radiokomunikace.cz | České radiokomunikace
České Radiokomunikace a Český rozhlas slavnostně odstartovaly 6. srpna experimentální digitální vysílání DAB+ pro Prahu a okolí. Jde o první plnohodnotné digitální rozhlasové vysílání s velkým výkonem (20 kW) ve špičkové kvalitě.
Rozhlas učinil další důležitý krok směrem k digitalizaci. Spuštěním experimentálního multiplexu DAB Praha ze žižkovského vysílače Českých Radiokomunikací se poprvé v historii testuje digitální rozhlasové vysílání prostřednictvím vysílače velkého výkonu, který pokryje Prahu a část středních Čech, tedy téměř pětinu obyvatel Česka (17 %). Českému rozhlasu se díky digitalizaci otevírají další možnosti, jak nabídnout posluchačům ještě dokonalejší veřejnou službu, zejména v podobě širší programové nabídky, kvalitního přenosu vysílání či nových multimediálních služeb.
„Český rozhlas spuštěním experimentálního, ale plnohodnotného digitálního vysílání pro Prahu a okolí naplnil další ze svých strategických cílů a učinil výrazný krok směrem k digitalizaci rozhlasového vysílání. V multiplexu DAB Praha budou začleněny všechny speciální digitální stanice Českého rozhlasu a celoplošné stanice Plus, Radiožurnál, Dvojka i Vltava. Posluchačům budeme moci nabídnout kvalitnější přenos vysílání a postupně i doprovodné služby v podobě multimediálních obsahů,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.
České Radiokomunikace spuštěním experimentu potvrzují svou pozici technologického inovátora, a to i v oblasti rozhlasového vysílání. První test předchozí verze digitálního rozhlasu provedly už v roce 1999. Současný experiment, který je prvním digitálním rozhlasovým vysíláním s velkým výkonem, povolil Český telekomunikační úřad do 31. 5. 2016, a podpořil tak další pokrok v digitalizaci posledního analogového media.
„Dnešek je významným milníkem v digitalizaci rozhlasu. Dosavadní pokusy digitálního rozhlasového vysílání malými výkony nebo v nevhodném kmitočtovém pásmu neumožňují posluchačům poznat a docenit všechny přednosti digitálního vysílání. Proto jsem rád, že můžeme využít naše technologické zázemí a dlouholeté zkušenosti, abychom společně s Českým rozhlasem poprvé představili digitální rozhlas tak, jak by skutečně mohl reálně fungovat, a umožnili posluchačům zážitek ve vysoké kvalitě,″ řekl Martin Gebauer, generální ředitel Českých Radiokomunikací.
Digitální vyslání přinese posluchačům širší programovou nabídku, vyšší úroveň kvality přenášeného audio signálu a zcela nové služby, které umožňují přenos grafických a textových informací na displeje rozhlasových přijímačů. Jeho významnou výhodou je, že pro posluchače je jeho šíření zdarma. DAB také není závislý na dostupnosti a fungování internetu, který může být době krizových situací omezený nebo zcela přerušený. Splňuje tak parametry na široce dostupnou a velmi spolehlivou informační platformu, a to nejen pro krizové situace a živelné katastrofy.
Základní parametry experimentálního vysílání | |
typ kódování | DAB+ |
kanál | 12C (227.36 MHz) |
výkon ERP | 20 kW |
polarizace | vertikální |
umístění vysílače | Praha město (Mahlerovy sady) |
Cílem současného experimentu je ověřit reálné parametry digitálního rozhlasového vysílání pro plánování finálních celoplošných DAB+ sítí. Vysílání probíhá ve III. pásmu, které je pro šíření digitálního rozhlasu optimální a používá se i v ostatních evropských zemích. Digitální vysílání lze přijímat prostřednictvím rozhlasových přijímačů podporujících standard DAB+. Tyto přijímače jsou dostupné v obchodních řetězcích s elektronikou.
Tiskové materiály Český rozhlas; foto a video Kl
V přímém rozhlasovém vstupu, který moderoval šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný (vlevo), bylo z Žižkovské věže slavnostně odstartováno experimentální digitální vysílání DAB Praha. Ze svých tabletů ho symbolicky spustili (zprava) Martin Gebauer, generální ředitel Českých Radiokomunikací, a Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu
České radiokomunikace, a.s.
Skokanská 2117/1
Praha 6
169 00
www.radiokomunikace.cz