Čeká nás revoluce v podobě obnovitelných pneumatik?
13. 2. 2017 | University of Minnesota | twin-cities.umn.edu
Výzkumníci z Minnesotské univerzity vytvořili novou technologii k výrobě automobilových pneumatik ze stromů a travin. Tento objev může změnit celý průmysl a nasměrovat jej k obnovitelným zdrojům.
Tradiční automobilové pneumatiky škodí životnímu prostředí, protože jsou vyráběny převážně z fosilních paliv. Pneumatiky vyráběné z biomasy, tedy i ze stromů a travin, jsou v porovnání se současnými pneumatikami totožné, co se týče tvaru, barvy i vlastností.
„Náš tým vytvořil nový chemický proces k výrobě izoprénu, klíčové komponenty v automobilových pneumatikách, a to z přírodních zdrojů, jako jsou např. stromy, traviny nebo kukuřice,” uvedl Paul Dauenhauer, profesor chemického inženýrství a materiálové vědy Minnesotské univerzity a vedoucí výzkumu. „Náš výzkum může mít významný dopad na miliardový byznys s pneumatikami.”
S využitím nedávno objeveného katalyzátoru zvaného P-SPP dosáhl tým katalytické účinnosti až 90 % s katalytickým produktem, který z velké většiny tvoří izoprén. Využitím nové technologie může být izoprén získán obnovielným způsobem z biomasy.
Celý článek na University of Minnesota
Image Credit: University of Minnesota
-jk-